Approved-online-essay-writers

1 What brands are our main competitors? What are their prices per unit? 2 What is our product’s variable cost per tube?

What is the advantages of selling this product as a premium dog food?
download the case material here: Link (Case2_PetFoods-2 )
After you read it, consider the following assumptions:
Let’s suppose the company wants to position and promote our new product as a premium canned dog food alternative.
Let’s further assume that the target market will be in the Boston area, and the product will be sold as a premium price and through supermarket channels only (Make sure you know the implication of all the assumptions that are highlighted.)
Based on the case information and the assumptions above, answer the following questions:
1 What brands are our main competitors? What are their prices per unit?
2 What is our product’s variable cost per tube?
3 What is the advantages of selling this product as a premium dog food?
4 How much is the total annual sales revenue ($) in this selected target market? (i.e., the size of the target market)
5 If the company sets the retail price (MSRP) of the product at $3.75 per tube, what is its gross profit per tube for the company?
6 How much sales units are needed to break even the suggested advertising and promotion spending for this new product in its target market area? (Don’t forget there is a slotting fee as well, and there are two different promotion spending options.)
7 What are the break-even market shares (%) for these two suggested promotion plans?
Compared with competitors’ brand image, advertising spending, and market share, what would you recommend this company do? 

Submit your Word file before the due date and make sure when there’s a formula involved, it should clearly indicated in the document, such as the break even analysis.
Attachments:

We Write Essays for Students

Tell us about your assignment and we will find the best writer for your paper

Get Help Now!

PLACE THIS ORDER OR A SIMILAR ORDER AND GET HELP FROM A REGISTERED NURSE:)

Click the button below to order this paper AND ENJOY OUR DISCOUNT.

The post 1 What brands are our main competitors? What are their prices per unit? 2 What is our product’s variable cost per tube? appeared first on Premium Nursing Papers.

Welcome to originalessaywriters.com, our friendly and experienced essay writers are available 24/7 to complete all your assignments. We offer high-quality academic essays written from scratch to guarantee top grades to all students. All our papers are 100% plagiarism-free and come with a plagiarism report, upon request

Tell Us “Write My Essay for Me” and Relax! You will get an original essay well before your submission deadline.

PLACE YOUR ORDER